O nas

patron.jpg [150x191]

Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Hipolita Cegielskiego została założona 18 lipca 1958 roku przez komitet inicjatywny składający się z 36 przedstawicieli Zakładu Przemysłu Metalowego im. H. Cegielskiego.

Potrzeby mieszkaniowe w Poznaniu były olbrzymie. W latach 1957-1958 powstało w Poznaniu kilka spółdzielni mieszkaniowych, wśród nich pierwsza w mieście Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa przy Zakładach Przemysłu Metalowego „H. Cegielski”, największych w Wielkopolsce zakładów przemysłowych, która w latach późniejszych zmieniła swą nazwę na obecną.

Pierwsi członkowie naszej Spółdzielni odebrali klucze do swoich mieszkań 17 grudnia 1958 roku. Władze Spółdzielni wyznaczyły sobie ambitne plany: wybudować do końca 1960 roku 320 mieszkań, a od od 1961 roku oddawać do użytku spółdzielców po 300 mieszkań rocznie. Zaangażowanie finansowe mecenasów Spółdzielni pozwoliło, by z roku na rok powstawały kolejne budynki. Dalsze lata to intensywny rozwój Spółdzielni.

W 1972 roku w wyniku rejonizacji do naszej Spółdzielni przyłączone zostały budynki należące dotąd do Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W latach 1978-1988 Spółdzielnia dodatkowo zarządzała budynkami należącymi do ZNTK, HCP, MPGM, Stomilu i Gazowni.

Rok 1989 był czasem przełomu w kraju i także w spółdzielczości. Trzeba było się zmierzyć z nową sytuacją gospodarczą i ze zmianą sposobu finansowania mieszkalnictwa. W 1991 roku ze Spółdzielni wydzieliło się Osiedle Dębiec, a w roku 1995 Osiedle Dębina. Wydzieliły się też prawie wszystkie domki jednorodzinne na Osiedlu Świerczewo oraz w rejonie ulic Hutniczej i Wspólnej.

Obecnie w zasobach Spółdzielni znajdują się budynki na Osiedlu Hetmańskim, które mieści się w granicach ulic: Głogowskiej, Hetmańskiej i Dmowskiego. Jest to siedem, XI kondygnacyjnych budynków powstałych w latach 70-tych z 846 mieszkaniami. Natomiast zabudowę Osiedla Wilda jest zróżnicowana, składają się na nią budynki powstałe przed I Wojną Światową m.in. Wybudowane przez robotniczą spółdzielnię „Spar- und Bauverein”, budynki z lat 1950-1970, a także budynki powstałe po roku 1985 łącznie z 2149 mieszkaniami. Na Wildzie mieści się również kilkadziesiąt lokali użytkowych.

Spółdzielnia wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców systematycznie prowadzi prace modernizacyjne i rewitalizacyjne naszych osiedli. Wykonano termomodernizację prawie wszystkich budynków Spółdzielni. We wszystkich budynkach wykonano prace dekarskie. W ramach akcji „Czyste płuca dla Wildy” całkowicie zmodernizowano kilkanaście kotłowni.

W ramach poprawy estetyki i upiększania przestrzeni systematycznie prowadzimy nasadzenia nowych drzew, krzewów i kwiatów. Zmodernizowane zostały chodniki przy budynkach Spółdzielni. Prowadzone są też renowacje zabytkowych kamienic zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków. Spółdzielnia stawia też na bezpieczeństwo mieszkańców i stara się ograniczać dostęp osób trzecich do budynków poprzez ogradzanie terenów i montaż kamer.


Copyright (C) 2020 by IDcom Group Sp. z o.o.
projekt i realizacja: IDcom.pl